Nejen Bozkovské dolomitové jeskyně vyřeší problém kam o víkendu s dětmi

9 tipů co dělat když prší


Plánujte vyrazit ven, ale je zataženo a předpověď hlásí špatné počasí? Připravili jsme pro vás tipy, které si skvěle užijete i v dešti. Špatné počasí znamená vlastně skvělý den pro muzea, objevování podzemí a všechny kryté atrakce. Naplánujte si, kam na výlet v Českém Ráji za pár vteřin. 

DINOPARK (Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza)
IQ Park Liberec ( Unikátní, zábavně poučné centrum pro nejmenší objevitele ve 4 patrech.)
IQ Landia (Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem.)
Technické muzeum Liberec (Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky).
Synagoga Turnov- Pozdně barokní stavba je jedinou synagogou v Českém ráji, která přečkala nacistickou okupaci.

Zámek Sychrov (Novogotický zámek znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta).
Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti a Cipískovu ZOO.
Bozkovské dolomitové jeskyně- Vy i Vaše děti budou nadšené ponořit se do jeskyní, takže pokud nevíte kam na výlet s dětmi když prší Bozkovské jeskyně mohou tento problém vyřešit.
Kamenářský dům v Turnově- jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Bozkovská jeskyně

Jen čtyřicet  minut od nás –se nachází Bozkovské dolomitové jeskyně.

Bozkovské dolomitové jeskyně

V Libereckém kraji, v okrese Semily, na okraji obce Bozkov, se nachází nejrozsáhlejší dolomitový jeskynní komplex v severovýchodních Čechách. Je tvořen vápnitým dolomitem, spodní část je zatopena a dala vzniknout překrásnému podzemnímu jeskynnímu jezeru. Je to největší podzemní jezero v České republice. V roce 1999 byly tyto jeskyně prohlášeny národní přírodní památkou.

Bozkovské jeskyně budou bavit i děti

Bozkovské jeskyně vznikaly statisíce let postupným rozpouštěním vápenitého dolomitu slabě kyselou vodou, která vyplňovala podzemní dutiny. Krasová výzdoba vznikala roky a křehké krápníky působí skoro až nadpozemsky, jako by byly z bájného světa. Stalagmit, stalagtit a nebo stalagnát, to jsou pojmenování třech základních druhů krápníků, které jsou v útrobách zmiňované jeskyně. Jaký je mezi nimi rozdíl vám zcela jistě prozradí na prohlídkovém okruhu v Bozkovských jeskyních, který trvá přibližně 45 minut. 


Schovejte se do jeskyně před deštěm V parném létě se můžete příjemně ochladit

Skvělý výlet když je vedro nebo když prší

Absolutně z ,, jiného soudku ” možných aktivit na víkend a během dovolené u nás, by mohla být návštěva Bozkovských dolomitových jeskyní. Ukazují úchvatnou práci přírody,kde je vše jako jsou stalagnáty,stalaktity,stalagmity a krápníková výzdoba. Nejúžasnější je na konec prohlídky asi 45minut je největší jeskynní jezero a další jezírka s čistou průhlednou vodou. 

Vyrazit na výlet do jeskyní o víkendu nebo raději v týdnu? 

Pokud se rozhodnete vyrazit o víkendu na výlet do Bozkovských jeskynní, nezapomeňte si přibalit teplou mikinu, klidně náhradní ponožky a dětem tepláčky, a to i parném létě. Věřte, že budete za tuto radu rádi. V jeskyních se totiž drží celoročně stabilní teplota - pouhých osm stupňů Celsia. Takže, teplé oblečení sebou a i v ,, pařáku “, třicet stupňů ve stínu, se můžete vydat vstříc objevování krás podzemního světa, křehkosti krápníků, průzračných jezer a ještě se u toho příjemně ochladíte. Pokud chcete vyrazit na výlet o víkendu dobře si prostudujte otevírací dobu. Právě o víkendu jsou Bozkovské jeskyně v některých měsících zcela uzavřeny a to v lednu, únoru, březnu, listopadu a prosinci. O víkednu zaparkujete u COOPU zdarma.