Podniknětě zajímavý výlet- chráněná krajinná oblast Český ráj vás zve na dovolenou

Podnikněte zajímavý výlet. Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí a nachází se ve středním Pojizeří. Datum založení této chráněné oblasti je datován do roku 1955. Za střed této oblasti je považováno nedaleké město Turnov. Místní krajina si zachovává punc nezničené krajiny a pyšní se mnoha přírodními i historickými památkami.  Toto území plní rozhodující roli v ochraně reprezentativních biotopů v CHKO Český ráj. Kromě přírody a skalních měst, naštivte také známé hrady a zámky.

Ubytujte se v srdci Českého ráje Výlety po okolí coby kamenem dohoil

Ubytování a výlety v Českém ráji

Pokud se ubytujete u nás budete moc každý den podniknout jiné výlety po Českém ráji. Naše ubytování se nachází přímo v centru Českého ráje. Podívejte se na naši nabídku ubytování v Českém ráji a přečtete si naše tipy na výlety v nejbližším okolí.

Mnoho je kouzel, která sem přitahují obdivovatele přírody a sportovce. Stojí za zmínku možnost splavit si řeku na raftu nebo na kanoi a nebo naopak využít Kozákov pro pohled na Český ráj z ptačí perspektivy. Je to oblíbené startovací místo pro paragliding. V blízkosti Mnichova Hradiště se nachází oblíbený wake park. Skalní města  jsou zase oblíbená nejen mezi horolezci. A výlet na kole se bude líbit celé rodině. 

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast

Příroda v Českém ráji

Chráněná krajinná oblast Český ráj byla prvním velkoplošným chráněným územím u nás. Když se řekne český ráj, každý si představí chráněnou krajinou oblast a nádhernou krajinu, kde je ještě pořád příroda plná zvěře, vzácných rostlin a lesů, kde se dá najít i v dnešní uspěchané době potřebný klid. 

Poměrně čilý turistický ruch a dobrá silniční i průmyslová infrastruktura, naštěstí nijak doposud nepoznamenali kouzlo přírody.  


Rafty a Kanoe Malá Skála Bezpečné sjíždění řeky i s dětmi

Přírodní park Maloskalsko

Mnoho variant zábavy

Chráněné území o původní rozloze 29km2 založené v roce 1997 za účelem zachování bohaté přírody skalních měst v okolí Malé Skály. Nedaleko centra města Turnov stojí zámek Hrubý Rohozec a odtud už je to jen kousek do Dolánek, městské části na břehu řeky Jizery s malebným Dlaskovým statkem a jeho expozicemi, společenskými akcemi a  výstavami. Známým výletním místem je i zřícenina hradu Pantheon nebo Frýdštejn.


DOLÁNKY

V Dolánkách najdete také Dům přírody Českého ráje s expozicí o zdejší přírodě, tábořiště a díky blízké cyklostezce Greenway Jizera také řadu možností na aktivní trávení volného času. Dům přírody je návštěvnickým centrem této chráněné krajinné oblasti. Když budete v Dolánkách můžete navštívit výborné restaurace.

KOUPÁNÍ A ATRAKCE NEJEN PRO DĚTI
K dispozici je tu parkoviště, v létě občerstvení či možnost zapůjčení lodí a koloběžek na kterých můžete dojet po rovině až do Malé Skály. Na jezu řeky Jizery se dá koupat. Na Malé Skále jsou atrakce pro děti- lanový park a možnost zapůjčení kanoí nebo raftů. Půjčovny naleznete v sekci půjčovny. Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály.

Výlety po okolí

Jelikož naše ubytování je v centru Českého ráje a poblíž města Turnov, můžete mnohé výlety podniknout bud'na kole nebo i pěšky. Podívejte se na naše tipy výletů po okolí.

Maškova zahrada Turnov Centrum sportu a odpočinku

Pěší výlet do města Turnov

Čím je vyjímečný Turnov?

Co odlišuje Turnov od všech ostatních měst v České republice? Jsou to brusiči drahých kamenů, kteří tu pracují od konce 16. století, a výroba šperků. V okolí se nacházejí četná naleziště drahokamů, přímo ve městě pak můžete navštívit šperkařské dílny, brusírny kamenů a nejrůznější řemeslnické dílny. 

Pokud budete poblíž města Turnov, pak určitě nemůžete vynechat Muzeum Českého ráje. Na náměstí se nachází Galerie Granát, kde je možné se blíže seznámit s technologií výroby šperků z českého granátu a ve zdejší prodejně také tyto šperky zakoupit. Turnov je sídlem nejvýznamnějšího zpracovatele českých granátů – Družstva umělecké výroby Granát.

Z historie města 

Z historických památek města stojí za povšimnutí budova novorenesanční radnice, kostel sv. Mikuláše, bývalý klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí a novogotický kostel Narození Panny Marie, který je jedním z nejstarších novogotických kostelů v Evropě. Turnov se také může pochlubit jedinou židovskou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala nacistickou okupaci.  

Sport v Turnově

V Turnově se nachází krytý bazén, letní koupaliště, tenisová hala, skateboard u Penny, inline track kolem zimní sportovní haly. Do Turnova vede od nás trasa kolem Jizery, která je dlouhá přibližně 9km.

Cyklotrasy Český ráj

Český ráj na kole

Výlet na kolech

Ať už jste vyznavači výletů a pěší turistiky, nebo se raději svezete na kole, nabízí se vám zde možnost využít některou z turistických stezek nebo cyklostezek, kterých je zde v českém ráji vysoká koncentrace a jsou velmi dobře značené. Český ráj je doslova protkaný lesními cyklostezkami a mnohé z nich vás zavedou na místa kde je možné se vykoupat. Vemte děti na výlet na kolech.Zámek Sychrov Nenárořn výlet na Sychrov pěšky nebo na kolech

Výlet na Sychrov na kole

Zámecký park u zámku Sychrov je založen na trojici prostorových os, rozbíhajících se od parkového průčelí. Centrální osa je ukončena vzdálenou oranžerií, která v létě nabízí možnost posezení a občerstvení.
Výletní trasa vede ze Svijan, dále na Nechálov a přes Sedlíšťka k zámku Sychrov. Odtud pak přes Jenišovice zpět do Turnova. Tipy na další výlety  na kolech najdete v naši sekci na kole.

Svijany (GW Jizera 17A – 12,1 km) – Svijanský Újezd (3048 – 13,2 km) – Nechálov (3050 – 18,6 km) – Sychrov (3044 – 25,9 km) – Dolánky u Turnova (3050 – 35,2 km) – Turnov, Na Lukách (GW Jizera 17 – 37,2 km)Český ráj je skvělé místo pro jednodenní výlet nebo dovolenou

 Na tomto území je koncentrace zajímavých míst, pro turisty všech věkových kategorií, pravděpodobně největší v celé zemi.  Chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena jako první CHKO tehdejšího Československa.

Příšovice Udělejte si výlet po okolí

Výlet po okolí -Příšovice

Archeologické nálezy, které svědčí o osídlení oblasti dnešních Příšovic, jsou datovány do mladší doby kamenné a jsou dnes uloženy v turnovském Muzeu Českého ráje což rozhodně stojí za výlet. V obci najdete dvě cenné ukázky místní lidové architektury – bohaté usedlosti pojizerského typu, a to Bičíkův statek a Holánův statek. Obec nabízí možnost nákupu, občerstvení, přírodního koupání a vlakové a autobusové spojení. Velký Písečák (dříve nazývaný jen Písečák) a Malý Písečák jsou jezera vzniklá těžbou písku a následným zaplavením těžebních jam vodou přivedenou z Jizery. Nacházejí se v obci Příšovice, při pravém břehu řeky. Nabízí se zde možnost rekreace, rybaření, koupání, občerstvení a kemp. Od nás to máte v v blízké pěší vzdálenosti.


Zámek Svijany Uděklejte si výlet do Svijan

Pěšky do Svijan

Ve Svijanech je v provozu Pernerův mlýn, pivovar a zámek. Historie pivovaru ve Svijanech je velmi dlouhá a patří k nejstrarším v Čechách. Během výletu si můžete zajít na oběd nebo na večeři do pivovarské restaurace nebo do zzámecké kavárny na lahodný kousek dortu.  Pokud budete mít po čokoládovém nebo mrkvovém potěšení špatný pocit můžete k našemu ubytování dojít pěšky a spálit tak nějaké kalorie.

Obec Přepeře Pěšky nebo na kole po Přepeřích

Pěšky kolem obce Přepeře

První zmínka o obci Přepeře pochází z roku 1323, ale nejstarší dochovanou památkou je pozdně gotický kostel sv. Jakuba Většího z poloviny 16. století.

Zajímavostí vašeho výletu může být staré rameno na levém břehu řeky Jizery, zvané Přepeřsko, se zachovalými břehovými porosty. V obci se nachází několik velkých roubených statků. Na místním jezu se dá skvěle vykoupat a obec nabízí i možnosti občerstvení, od nás můžete dojít do Přepeř i pěšky.


Kozákov je bývalá sopka Najdete zde rozhlednu a restauraci

Výlet autem na Kozákov

Z údolí malebné a poměrně čisté řeky Jizery se snadno dostanete i na nejvyšší horu Českého ráje, horu Kozákov. Kozákov nalezneme v krásné přírodě Českého ráje na nejvyšší hoře v oblasti. Kozákov je dodnes považován za bohaté naleziště drahých kamenů a z rozhledny na vrcholu je vidět téměř celá oblast tohoto pohádkového kousku naší země. Známé a vyhlášené naleziště polodrahokamů se nachází na jižním svahu hory Kozákov a je majetkem pana Josefa Votrubce.  Lom je za mírný poplatek přístupný veřejnosti a kdo bude mít jen trošku štěstí, může se stát nálezcem kozákovského drahokamu.

Tipy na další výlety po chráněné krajinné oblasti Českého ráje

Podívejte se na naše kategorie a získejte tipy zdarma pro vaši dovolenou v Českém ráji. Přinášíme tipy na ubytování a výlety po nejkrásnějších místech CHKO Český ráj  i za špatného počasí nebo v zimě, s dětmi, na kole nebo pro sportovce.