Gurmánský výlet do Skály

Chcete zažít něco výjimečného? Restaurace Skála se nachází v jeskyni pobláž zámku Mnichovo Hradiště a nabízí česká jídla se středověkou atmosférou. Restaurace je vhodná pro rodiny s dětmi. 

Na jídelním lístku najdete vegetariánská jídla, veganská jídla a jídla pro děti. Výhodou je, že se jídlo dodává ve velmi velkých porcích, jejichž cena není vůbec drahá. 

Parkování není problém, na nedalekém parkovišti je spousta místa. Doporučuji navštívit restauraci během týdne, protože o víkendu příjíždí mnoho turistů. Otevírací doba je od 10:30 do 23:00.  Restaurace je velmi oblíbená, proto doporučuji rezervaci.

 

Zajímavosti o restauraci Skále

Historický areál PIVOVARSKÉ RESTAURACE SKLA podle některých záznamů sahá až do poloviny 12. století, kdy si toto místo vybral cisterciácký řád pro stavbu svého obrovského kláštera, ze kterého je dnes pivovar KLÁŠTER. Ostatně historií je návštěvník obklopen na každém kroku.

 

Na svazích těsně nad současnou restaurací a poblíž bývaly obrovské vinice, což je málo známá věc. Díky tomu skála dlouho sloužila také jako vinný sklep. Souvisí to s hrozným incidentem, který se stal v roce 1866 a zahrnoval bitvu mezi rakouskými a pruskými vojáky.

 

Vojáci byli ubytováni v areálu současné restaurace a palírna vybouchla v noci, když všichni spali. Exploze a popáleniny způsobily, že zahynulo celkem 117 vojáků. Armáda si však myslela, že jde o sabotáž ze strany civilního obyvatelstva a zavraždila řadu křivě obviněných lidí. Kláterský pivovar tuto „jeskyni“ s podpěrou a blízkými stavbami dlouho využíval jako ideální sladovnu.


Svijanský újezd

Svijanská Restaurace je idylická česká restaurace nacházející v sousední vesnici Svijanský újezd. Jelikož je součástí pivovaru, nabízí vlastně vyrobené pivo Svijany a limonády. Její menu je pochoutkou lahodných pokrmů, které se vyznačují různými chutěmi. Restaurace je známá svými tradičními českými jídly, mezi které patří jelení kýta se šípkovou omáčkou, hovězí guláš a svíčková na smetaně. Tato jídla jsou ideální jako vydatný oběd. Kromě toho restaurace nabízí i speciální menu, které zahrnuje kolekci jídel, ať už se jedná o lahodný steak, cheese hamburger nebo tatarský biftek. V restauraci mají také další řadu menších chutných jídel k dispozici během večerních hodin. V nabídce je třeba tlačenka a buřty na pivu. Restaurace poskytuje pro své návštěvníky také klasické české polévky, jako je Krkonošské kyselo a česnečka. A pro vegetariány je tu několik variant bez masa, včetně smaženého sýru, buchtičku se šodó, čerstvých těstovin s restovanými třešňovými rajčátky a klasického caesar salátu.